Terminoloģijas komisija, tulkojumu recenzijas
Sākumlapa >> Terminoloģijas komisija, tulkojumu recenzijas

Jaunais "Tīrā prāta kritikas" tulkojums - atpakaļ pie Kanta!

Latvijā publicēts otrais Kanta "Tīrā prāta kritikas" tulkojums - šo darbu veicis Dr.phil. Rihards Kūlis.
Pirmais bija Atis Rolavs, kas centās atveidot šo sarežģīto klasikas darbu. Filosofiskās domas attīstības process, valodas izmaiņas pusgadsimta laikā, Rolava izveidotās terminoloģijas nenostiprināšanās Latvijas intelektuālajā telpā deva ierosmi izstrādāt jaunu, sistemātiskā skatījumā balstītu, Kanta tulkojumu.


R.Kūlis. 2011.g. 31. oktobrī, DELFI, ATPAKAĻ PIE KANTA!

 

Izdevniecība "Zinātne" tikko laidusi klajā  - 80 gadus pēc A. Rolava - no jauna tulkoto I. Kanta "Tīrā prāta kritiku". Tas dažās aprindās izsaucis furoru - atkal plaģiāts, tikai tagad ar atsaucēm. Pilnīgi neadekvāta reakcija. Paskatieties sevī un spogulī vērīgāk. Satraukumā gan nevajadzētu jaukt - kā tas gadījies laikrakstam "Diena" - "Praktiskā prāta kritiku" ar "Tīrā prāta kritiku". Nudien, tas nav viens un tas pats darbs. Gribu atgādināt, ka savā tulkotāja praksē esmu latviskojis un publicējis L. Feierbaha, vairākus I. Kanta, E. Huserla, M. Vēbera un M. Heidegera darbus. Šobrīd par spīti pret mani vērstajām"raganu medībām", intensīvi strādāju pie K. Rānera grandiozā darba "Ticības pamati" tulkojuma. Jauna terminoloģija, jauni vārdi (kā to monogrāfijā "Translating" (2010), minot arī manu devumu, apraksta Z. Ikere). Varētu padomāt, ka no saceltā furora labumu tagad gūs visi - oponenti, rakstnieki, studenti, varbūt visa latviešu tauta - sāks pārvērsties par tulkotāju speciālistu tautu. Viss ir kā uz delnas. Nav jāmeklē kaut kur dziļi paslēpti manuskripti. Paņemsim 1931. gadā publicēto A. Rolava tulkoto "Tīrā prāta kritiku" un 2011. gada izdevumu manā atveidojumā. Viss katram ir pieejams. Un uz priekšu! Studēsim Kanta sistēmu, salīdzināsim katru tulkoto teikumu un tad spriedīsim paši, nevis pūlī. Kurš tad grib būt pūļa daļa? Neviens. Tikai kaut kā sanāk. Angļiem ir 7 Kanta "Tīrā prāta kritikas" tulkojumi - daudz kas kopīgs un arī atšķirīgs, un dīvainā kārtā nekāda satraukuma par iespējamo plaģiātu. Krieviem ir 4 mēģinājumi tuvoties Kanta ģēnijam, latviešiem tagad 2, ko nosaka valodas vēsturiskās izmaiņas un jaunu interpretāciju tendences Eiropā un pasaulē. Uz priekšu! Kurš būs trešais Latvijā?
Ievietots: 15.10.2011     Aktualizēts: 08.05.2012
šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne vāc apmeklētāju datus tikai no pieteikšanās jaunumiem formas. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk