Konferences
Sākumlapa >> Konferences

Sadarbība ar RSU Psihosomātikas klīnikas diskusiju klubu 2012

Prof. Gunta Ancāne, prof. Artūrs Utināns un citi speciālisti 2012.g. un turpmāk aicina filosofus sadarboties ar klīniku,
risinot jautājumus par bezapzināto, emocijām, psihoanalīzi mūsdienās, attiecību un komunkācijas jautājumiem.
Sadarbības rezultāti 2012.


Interesantākās domas no Kultūras pēcpusdienas

„Sievietes sociālās lomas un to radītie izaicinājumi 21. gadsimtā”

 

Paldies visiem diskusijas dalībniekiem, īpaši profesoriem Maijai Kūlei, Anitai Villerušai, Valdim Pīrāgam, antropologiem Agitai Lūsei un Klāvam Sedlniekam, LĀB prezidentam Pēterim Apinim un Māsu asocociācijas priekšsēdētājai Jolantai Zālītei.

 

*   Uzskats, ka mūsdienu sieviete ir vairāk nodarbināta un ka civilizācija tai uzlikusi papildu lomas un pienākumus, visdrīzāk ir maldīgs. Visos laikos dzīve nav bijusi vienkārša. Vairākās kultūrās sieviete pat ir bijusi un joprojām ir tā, uz kuras pleciem ir atbildība par lauksaimniecību. Nevajag idealizēt pagātni.

*   Aiz sievietes daudzajām sociālajām lomām ir konkrēta motivācija, kas liek tās īstenot.

*   „Sieviete - daba un vīrietis - kultūra”, šīs idejas atvasinājumi ir labi pazīstami: „sieviete – pavarda turētāja, māte, dzīvības devēja, turpinātāja utt.” No šī uzskata modernā pasaule vēlas/cenšas atbrīvoties.

*    Ja agrāk uzsvaru likām uz dzimumu vienlīdzību, tad tagad – uz līdztiesību.

*   Jautājums ir, cik mēs spējam mainīties?

*   Sievietes bez vīrieša nevar, savukārt vīrieši vairākās paaudzēs ir „izņemti no aprites”, kā rezultātā vairākas paaudzes neiepazina Tēvu.

*   Viss ļaunums rodas no salīdzināšanās. Cipari ir labi tikai tad, ja zin, ko ar tiem darīt. Bet par cipariem svarīgākas ir vērtības. Nevajag pretstatīt vienu dzimumu pret otru, abi ir atšķirīgi un tādēļ vērtīgi. Nevajag mērīties, var taču iet kopā un priecāties par dažādību, izbaudīt to.

*   Neiroendokrinoloģiski nav atšķirības starp „vidējo” sievieti un vīrieti.

*   Prieks tiek aizvietots ar tieksmi uz perfekcionismu.

*   Svarīgs ir brīvības jautājums, iespēja izvēlēties. Cik esam brīvi vispār, arī šobrīd, diskutējot?

*   Mūs kā cilvēkus, kā personības determinē gēni, ģimenes un sabiedrības tradīcijas, kultūras un reliģijas.

*   Cilvēka vecums lielā mērā nosaka spēju mainīties, arī spēju mainīt tās sociālās lomas, kas iepriekš pieņemtas. Toties ar gadiem cilvēkos attīstās spēja saskatīt likumsakarības. Mūsdienu jaunatne ir progresīvāka, lomu sadalījums starp dzimumiem nav tik izteikts.

*   Visiem vienojošā ir motivācija- labi justies un būt mīlētiem.

Nākamā RSU Psihosomatikas klīnikas Kultūras pēcpusdiena notiks tradicionāli mēneša pēdējā trešdienā - 2012. gada 29. februārī plkst. 18.00, kad diskusijas centrā būs Vīrietis.

Ievietots: 15.12.2012
šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne vāc apmeklētāju datus tikai no pieteikšanās jaunumiem formas. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk