Fotoarhīvs
Sākumlapa >> Fotoarhīvs

Teodora Celma atceres vakars un filozofam veltītās monogrāfijas atvēršanas svētki

LU Filozofijas un socioloģijas institūts un Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisija 2010.g. 10. jūnijā plkst. 17:00 rīko tematisku atceres vakaru "TEODORS CELMS (1893-1989) - filosofijas maestro", kura ietvaros notiks M.Kūles, L.Muižnieces un U.Vēgnera kolektīvās monogrāfijas "Teodors Celms - fenomenoloģiskie meklējumi" atvēršanas svētki.

 

LU pirmskara laika profesoru Teodoru Celmu  var uzskatīt par izcilāko latviešu intelektuāli, kurš daudzus cilvēkus ir rosinājis domāt par Eiropas likteņiem, valsti, patiesību, personības attīstību u.c. jautājumiem.  Celms 20. gs. divdesmitajos un trīsdesmitajos gados izdeva grāmatas "Patiesība un šķitums", "Tagadnes problēmas" un monogrāfiju vācu valodā par fenomenoloģiju, kuras dēļ kļuva atpazīstams Eiropā. Viņš izveidoja savu privāto filosofijas studiju, kurā piedalījās arī Zenta Mauriņa u.c. Latvijas laika lielās personības.  Kara laikā viņš kopā ar ģimeni emigrēja uz Vāciju, pēc tam uz ASV, kur daudzus gadus Augustānas koledžā pasniedza filosofiju un citas zinības.
  

LU Filozofijas un socioloģijas institūts no Celma radiniekiem saņēma viņa nepublicētos manuskriptus, kurus pasākuma laikā svinīgi nodos glabāšanai Rakstniecības un mūzikas muzejam.
 
Maija Kūle, Līva Muižniece un Uldis Vēgners  sarakstījuši grāmatu sērijā "Filosofiskā bibliotēka. Letonika" ar nosaukumu "Teodors Celms - fenomenoloģiskie meklējumi". Pasākuma laikā notiks šīs grāmatas atvēršanas svētki, būs iespējams iepazīties ar nezināmām lappusēm Celma biogrāfijā, strīdiem par viņa disertāciju pirmskara Latvijas Universitātē, ar Celma fenomenoloģisko pētījumu rezultātiem un filosofiskajām domām Amerikas manuskriptos. Grāmatas autori parādīs līdz šim nezināmas fotogrāfijas no Celma dzīves ASV un stāstīs par viņa gaitām pasaulē.
 
Celma garīgā atgriešanās Latvijā nozīmē viņa klasiskajā mantojumā pausto vērtību apliecinājumu tagadnes sarežģītajā situācijā.
 
Pasākumā būs iespējams iegādāties grāmatu, kā arī tikties ar Latvijā interesantiem cilvēkiem, kas pārstāv latviešu klasiskās kultūras tradīcijas. Zinību komisijas pasākumu vada prof. Juris Zaķis.
 
 
 
 
 Tematiskā vakara fotogrāfijas

 

Ievietots: 04.06.2010     Aktualizēts: 02.04.2013
šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne vāc apmeklētāju datus tikai no pieteikšanās jaunumiem formas. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk