Pētnieku dienasgrāmatas
Sākumlapa >> Projekti >> Latvijas emigrantu kopienas >> Pētnieku dienasgrāmatas
2015. gads iekļauts UNESCO mantojuma kalendārā kā Raiņa un Aspazijas gads. Paceļot 1931. gadā iznākušo grāmatu «J. Rainis. Dzīve un darbi» pārsteidz, cik ļoti daudzas no problēmām, par kurām 20. gadsimta 20. gados runāja Rainis, ir raksturīgas mūsu valstij arī šodien. Šai nelielajā apskatā gribu pievērsties tam, kādēļ manuprāt tieši šodien ir jo īpaši būtiski atcerēties Raini un ar skaidru prātu, pāri politiskajām peripetijām un šaurām grupu interesēm, saprast, uz kurieni Latvija kā valsts dodas.
Ievietots: 30.11.2015     Aktualizēts: 01.12.2015
Pēdējā laikā daudz diskusiju izraisījies saistībā ar Latvijai noteikto imigrantu kvotu. Pētījumi liecina, ka lielākā daļa sabiedrības neatbalsta bēgļu uzņemšanu (TNS 2015. gada jūnijs). Arī starptautiskie salīdzinošie pētījumi (piem., Eiropas Sociālais Pētījums (ESS), MYPLACE, u.c.) pastāvīgi apliecina, ka tieši Austrumeiropas valstu iedzīvotāju attieksme pret imigrāciju ir negatīvāka nekā citos Eiropas reģionos (Mudde, 2005; Pop-Eleches, 2010). Taču zīmīgi, ka Eiropas valstu vidū Latvija, tāpat kā daudzas citas Austrumeiropas valstis, pati ir viena no ļoti izteiktām donorvalstīm. Šobrīd ārpus Latvijas dzīvo vairāk nekā 10% Latvijas valstspiederīgo. Tie ir cilvēki, kuri paši iejutušies iebraucēju lomā, pārceļoties uz dzīvi citā valstī, tādēļ interesanti kādas, salīdzinājumā ar Latvijas iedzīvotājiem, ir viņu domas par imigrantiem Latvijā. Ņemot vērā personīgo pieredzi, sagaidāms, ka viņu attieksme pret citiem imigrantiem būs tolerantāka un empātiskāka nekā tiem, kuriem pašiem nav migrācijas pieredzes. Būtiski arī, ka ārzemēs dzīvojošie biežāk nonāk kontaktā ar imigrantiem no citām valstīm, tādējādi mazinoties negatīvajiem stereotipiem, bailēm no svešā, un, iespējams, attieksmēm kļūstot pieņemošākām (Allport, 1954; Fetzer, 2000).
Ievietots: 13.07.2015     Aktualizēts: 11.09.2015
Pētījuma ietvaros uzmanība pievērsta ne tikai emigrējušajiem latviešiem, bet arī mazākumtautībām. Andra Saulīša pārziņā bija 15 intervijas ASV, no kurām trīs respondenti bija no mazākumtautību vidus. Viņi visi ir Latvijas patrioti, kaut gan Latvijā nedzīvo jau vairāk nekā desmit gadus.
Ievietots: 16.04.2015     Aktualizēts: 29.04.2015
Kādi ir to cilvēku stāsti, kuri nevis apsver atgriešanos Latvijā, bet ir to jau izdarījuši? Padziļinātajās intervijās ar tiem, kas jau ir atgriezušies Latvijā, jautājam, kas šos cilvēkus ir mudinājis pēc vairāku gadu prombūtnes doties atpakaļ, domājams, uz mājām.
Ievietots: 20.08.2014
Viens no jautājumiem, kas interesē gan pētniekus, gan valsts pārvaldes pārstāvjus, gan Latvijas iedzīvotājus ir, vai uz ārzemēm aizbraukušie kādreiz atgriezīsies Latvijā? Šo jautājumu uzdevu arī intervijās Vācijā dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem…
Ievietots: 25.06.2014     Aktualizēts: 07.07.2014
Mārtiņš Kaprāns: Nenotveramais riebums
Ievietots: 26.03.2014
šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne vāc apmeklētāju datus tikai no pieteikšanās jaunumiem formas. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk